Chotěboř (údolím Doubravy, Bezděkov)

30,7 km dlouhý okruh vede od vlakového nádraží Chotěboř k řece Doubravě a odtud jejím nádherným údolím do Bílku a Sobíňova, kde se cesta stáčí nahoru přes CHKO Železné hory do Sloupna, Bezděkova a odtud zase dolů k Doubravce a podél jejího druhého břehu zpět do Chotěboře.

Délka: 30,7 km Terén: mírně zvlněný Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — vlaková stanice Chotěboř je rozumně dostupná kromě Brna i ze Žďáru nad Sázavou, Pardubic, Hradce Králové, Havlíčkova Brodu… Od nádraží se dojde lesem k vodopádu Kamenného potokak řece Doubravě, podél níž se Naučnou stezkou Údolím Doubravy vydáme podél jejího toku.

Stále podél řeky dojdeme ke skalním masívům, dále k vodopádu Doubravy, projdeme soutěskou Koryto, kolem peřejí k Mikšově skále až k mostu, po kterém řeku přejdeme a po jejím druhém břehu dorazíme až do obce Bílek.

Z Bílku vyrazíme směr Sobíňov, kde je i hostinec U Štefana, odkud kolem Švédského kříže a turistického přístřešku vyrazíme severně kolem studánky Dobrá voda do Štikova s turistickým odpočívadlem, dále směr Sloupno a k zámku Štěpánov.

Odtud se odkloníme dolů na jih, projdeme kolem vodní nádrže Lhotka, mineme pozůstatky statku Křivý dvůr a dojdeme zpátky do obce Bílek. Odtud se vydáme znovu do Přírodní rezervace Údolí Doubravy, ale jinou cestou než jsem do Bílku přišli.

Po opačném břehu Doubravky dojdeme až ke zřícenině hradu Sokolov, o kus dál po mostě řeku přejdeme a kolem Čertova stolku vyrazíme ke Kamennému potoku a dál k Malé vodní elektrárně Horní mlýn. Mineme pamětní kámen Ignáta Hermanna a kolem Geologického vodopádu se vrátíme do Chotěboře, kterou si projdeme, až dorazíme zpátky na vlakové nádraží.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top