Horká voda po ránu

Dělat svému tělu dobře jde i úplně jednoduše. Celostní přístup ke zdraví zná řadu metod a pití sklenice horké vody po ránu je jednou z nejjednodušších. Je dobré si uvědomovat, že je každý člověk tvořen dvěma složkami: tělem a myslí. A že tyto složky se navzájem ovlivňují. Vyladěná mysl má pozitivní vliv na stav těla i naopak — ve zdravém těle bydlí zdravý duch, jak ví každý Sokol.


ico-black-vVoda je jedním ze základních vesmírných elementů. Pro život člověka je nezbytná, bez ní moc dlouho nevydrží. Voda vypadá úplně obyčejně, je všude okolo, což by každému, kdo proniká do tajů Vesmíru, mělo spustit kontrolku „Pozor! V tom bude nějaká finta.“ Připomeňme si, že Vesmír všechno kouzelné důmyslně maskuje. Podstatné a cenné se obvykle tváří obyčejně a naopak. Život je hra klamů, kterým máme postupně přicházet na kloub. Odkrýváním tajemství se máme bavit, o tom život je, v tom spočívá jeho smysl i krása. Týká se to našich myšlenek, představ o nás samotných a našch schopnostech, a týká se to i vody, u které se nenechme klamat její zdánlivou „obyčejností“.

Po ránu sklenici horké

horká vodaPsal jsem v úvodníku do sekce Systém, že základem spokojeného žití je vybudování prospěšných návyků. Pití horké vody po ránu je do takového systému díky své jednoduchosti ideální položkou.

Jak na to

Úplně jednoduše — první věcí, kterou ráno uděláte, je vypití sklenice teplé až horké vody. Čím teplejší, tím líp, ale přehánět to nemusíte. Klidně si vodu ohřejte ve varné konvici, neteče-li vám dost teplá z kohoutku.

No a to je celé.

Proč to dělat?

Vždycky je dobré vědět, proč mám to či ono dělat. Pak vám to dává smysl a má to pro vás hodnotu. Pití horké vody po ránu má kromě jiného tyto pozitivní účinky:

  • horká voda je kombinací dvou elementů: vody a ohně (její teplota)
  • oheň = energie (v tomto případě tepelná), která nastartuje metabolismus
  • stimuluje se nejen trávicí trakt, ale také ledviny (v nich je uložena životní síla)
  • podpoří se přirozená detoxikace organismu (jeho samočisticí schopnost)
  • horká voda odhleňuje, čímž rovněž posiluje organismus, vitalitu

Něco o harmonii

Východní celostní filosofie zdůrazňují jednu podstatnou věc — harmonii. Právě ta je podmínkou správného fungování, v případě těla je nutná pro jeho zdraví a vitalitu. Proto je ideální pít vodu o teplotě našeho těla. Tím je udržováno v harmoniského stavu = napitím svůj organismus nijak z rovnováhy nevychýlíte.

Toto pravidlo platí obecně, nicméně jej neberte jako neměnné dogma pro všechny situace. Jsou výjimky, kdy cíleně chceme, aby v těle ke změně (k lepšímu) došlo. A jednou z nich je i ono ranní pití vody horké, která má za cíl nakopnout organismus, probírající se z nočního klidu.

Klidně ji pijte i přes den. Pití horké vody vám prospěje i během dne. Vnímejte ji jako čistou energii, kterou dáváte svému tělu. Číňané jsou zvyklí pít horkou vodu po každém jídle, k urychlení trávení a posílení organismu, který část své energie musí věnovat zpracování právě přijaté potravy.

SHRNUTÍ

Shrnutí

  • Udělejte si z ranního pití horké vody na lačno každodenní zvyk.
  • Voda by měla být teplá až horká, v podstatě co snesete.
  • Neteče-li vám taková z kohoutku, ohřejte si ji, stojí to za to.
  • Pití horké vody nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky, je to přirozená pomoc organismu.
INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top