Čistím své tělo: proplachování nosu

Celý Vesmír je o energii a informacích. Každý jeho bod se z těchto dvou složek skládá a obojí mu dává kvalitu. I naše tělo je složeno jen z energie a informací. Energii pro své fungování čerpá z Vesmíru dvěma cestami. Jednou z nich je dýchání. Vzduch je naše energetická potrava a od toho, kolik vzduchu námi proudí se odvíjí naše vitalita. Dýchací aparát je tedy dobré trénovat a držet v čistotě. Vstupní branou, skrz kterou vzduch čerpáme, je nos, a na jeho čištění se teď zaměříme.


ico-black-oObvyklým způsobem čištění nosu je smrkání. To děláme každý automaticky, kdykoli je potřeba, ale o tom tento článek nebude. Bude o čištění preventivním, pravidelném, podobně jako si čistíme zuby.

Abychom si z čištěné nosu udělali zvyk, je dobré vědět, k čemu to je vlastně dobré. Jak už zaznělo na začátku, nos je vstupní branou pro naši energetickou potravu číslo 1, pro vzduch. Nos si můžeme představit jako potrubí. Čím čistější naše potrubí je, tím vyšší má průtok. Čím vyšší průtok náš nos má, tím více vzduchu při každém nadechnutí projde do našeho těla. A tím více energie tělo přijme. A právě o to jde. To má obrovský vliv na naši vitalitu, životní sílu.

Představte si, kolikrát se za den nadechnete. Kvalita každého vdechnutí ovlivní celkový objem vzduchu, který denně „sníme“. U tohoto druhu potravy neplatí, že ztloustneme, tady platí přímá úměra „čím víc, tím líp“. A to je dobrý důvod svůj nos čistit.

Jak na to

Ideální a ověřený způsob čištění nosu je (jogínské) proplachování konvičkou. Říká se jí „néti“ nebo „džala néti“ a celá věda, která se správnému dýchání věnuje, se jmenuje „pránájáma“. Tím chci naznačit, že dýcháním dokážeme mnohem víc, než si mnozí myslíme.

Zvykněte si aktivně pracovat s informacemi. Informacemi tvořícími (nejen) naše tělo jsou myšlenky. Jaké vůči čemu vysíláme, do takového stavu spěje. Na to nikdy nezapomínejme a využívejme toho. Při čištění nosu myslete na to, jak je váš nos perfektně čistý a jak vdechujete spousty zdravého čistého vzduchu, který tělo nabíjí energií a zvyšuje jeho vitalitu.

Proplachování nosu se provádí slanou vodou. Doporučuji přiměřeně vlažnou, ideálně tak, jak je teplé naše tělo (když do ní dáte ruku, neměla by studit ani pálit). Sůl můžeme použít libovolnou, klidně kuchyňskou, fajnšmekři si mohou dopřát himalájskou sůl černou (Kala Namak), která údajně ještě lépe rozpouští hleny (o což jde především).

Ideální dávkování je cca 1/2 až 1 lžička soli na 200 ml vody, což je zároveń obvyklá dávka na jednu nosní dírku, čemuž odpovídají svými rozměry i konvičky. Před samotným proplachovním je dobré se vysmrkat, nos se stane průchodnějším, voda jím lépe poteče.

Nebojte se, že voda vteče, kam nemá. Začátečníci mívají představu, že je proplachování nosu nepříjemné, že zažijí něco podobného jako když vdechnou vodu při plavání. To se vůbec neděje, voda proteče pouze nosem, neteče dál na nosohrtan.

Vlastní čištění probíhá tak, že se hluboce ředkloníte nad umyvadlo, hlavu otočíte do strany tak, že se koukáte na boční stěnu koupelny a nosní dírky tak máte nad sebou. Do horní dírky vložíte ústí konvičky, konvičku nakloníte a necháte vodu protékat. Otevřete pusu a dýchejte celou dobu pusou. Nebojte se, že se začnete dusit, voda do pusy vůbec neteče, vytíká spodní nosní dírkou zase ven. Pokud voda neteče jak má, mírně měňte svou polohu/náklon hlavy, poprvé to chce najít správnou pozici.

Až všechnu vodu z konvičky prolejte nosem (trvá to chvilku), naplňte znovu konvičku osolenou vodou, otočte hlavu na druhou stranu, konvičku vložte do druhé nosní dírky a propláchněte nos ještě opačným směrem. Hotovo.

Je to celé úplně jednoduché a jako vše takové — je to účinné a má to velký dopad na vaše zdraví, na váš energetický potenciál. Takže praktikovat, ideálně každé ráno přidat k čištění zubů i čištění nosu.

Pochvalte se. Rozvíjejte vztah k sobě tím, že se v duch uza vše, co uděláte, chválíte. i za drobnosti. Právě tím rozvíjíte sebelásku, základní faktor ovlivňující váš život.

Kde pořídit vybavení?

Konvičky i soli obvykle pořídíte v prodejnách zdravé výživy nebo jogínských centrech. Použijte Google, zadejte „néti“ a vypadne vám, co potřebujete. Nákup můžete udělat i online, vybrat si můžete například takto.

Já používám konvičku plastovou, protože se mi líbí její skladný tvar. Na internetu ji právě proto najdete pod názvem „néti cestovní“.

konvička néti cestovníPokud jde o černou sůl, i v jejím případě si taky skočte do zdravé výživy anebo nakupte online.

Krok za krokem

Zopakuji v bodech celý postup očisty nosu:

 • připravím si konvičku néti
 • dám do ní cca 1/2 až 1 lžičku soli
 • pustím vlažnou vodu, cca tělesné teploty
 • naplním konvičku vodou
 • zacpu její díry a zatřepu, aby se sůl promíchala
 • před průplachem je dobré se vysmrkat
 • předkloním se nad umyvadlo
 • ortočím hlavu do strany
 • otevřu pusu a dýchám jen pusou
 • do vrchní nosní dírky dám ústí konvičky
 • konvičku nakloním a nechám vodu protéct nosem
 • myslím na to, jak mě voda perfektně čistí a jak mě dýchání posiluje a nabíjí energií
 • pokud voda neteče spodní nosní dírkou ven, upravím svou pozici
 • až všechna voda proteče nosem, zopakuji opačným směrem
 • nakonec se pochválím

Celá očista trvá odhadem 1 až 2 minuty. Rozhodně se toho nebojte, jediné, co se může dít je, že voda nepoteče, jak má. Pak jen stačí pozvolna měnit svou polohu, než to zače samovolně fungovat.

A to nejdůležitější na konec — udělejte si z toho každodenní návyk a bavte se.

SHRNUTÍ

Shrnutí

 • Nos je vstupní branou energetické potravy — vzduchu.
 • Jeho průchodnost ovliňuje naši vitalitu, životní sílu.
 • Čištění nosu se provádí proplachováním konvičkou néti.
 • Na proplachování používejte slanou vodu v koncentraci cca 1/2 až 1 lžička soli na 200 ml.
 • Použijte klidně obyčejnou kuchyňskou sůl, fajnšmekři černou himalájskou Kala Namak.
 • Nos čistěte denně, ideálně ráno spolu s čištěním zubů.
 • Za vše, co uděláte, se chvalte.

 

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top