To nej z Vysočiny (Nové Město, Medlov, Kadov, Blatiny, Devět skal, Žákova hora, Tři studně, Skihotel)

43,8 km dlouhý okruh vede z Nového Města na Moravě kolem přírodního koupaliště k rybníku Sykovec, dále k Medlovskému rybníku, odkud pokračuje do obce Kadov, pak nahoru na vyhlídku Devět skal, na Žákovu horu a odtud přes obec Tři studně a sportovní areál u Ski hotelu zpět do Nového Města.

Délka: 43,8 km Terén: mírně zvlněný Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — vlakové nádraží v Novém Městě na Moravě — je snadno dostupný vlakem, busem, případně autem s dobrou možností parkování přímo v místě startu. Z Nového Města se vydáme po zelené turistické značce nejprve k přírodnímu koupališti, v sezóně s otevřeným bufetem.

Zelená značka nás povede dál až k rybníku Sykovec, s kempem a možností se občerstvit (obvykle otevřeno i v zimě). Odtud se vydáme k nedaleko ležícímu Medlovskému rybníku, u něhož je celoročně otevřený hotel s restaurací, v létě je v provozu i cukrárna/bufet u pláže.

Od Medlova vyrazíme po žluté značce k obci Kadov, kde bychom neměli minout restauraci U Jelínků, kde se sluší vypít Kadovánek — tradiční místní bylinný likér. Restaurace v Kadově jsou na dlouhou dobu i poslední možností se najíst/napít (pak až ve Třech studních). Z Kadova pokračujeme dál po zelené značce kolem obce Blatiny na vyhlídku Devět skal, nejvyšší místo Žďárských vrchů (836,4 m.n.n.) a druhé nejvyšší místo celé vysočiny (o půl metru vyšší je jen vrchol Javořice 837 m.n.m. v Jihlavských vrších).

Z Devíti skal sejdeme po červené do údolí k Rumpoltovu rybníku, kde najdeme i dva turistické přístřešky, kde si můžeme odpočinout před výstupem na Žákovu horu. Od ní se pak vydáme po zelené, potkáme Stříbrnou studánku, kolem níž vyrazíme na Fryšavský kopec.

Ještě před ním ale u rozcestníku Pod Fryšavským kopcem kousek odbočíme z naší trasy doprava, abychom se podívali na pramen řeky Svratky. Vrátíme se pak zpět k rozcestníku a teď už po modré značce Cestou partyzánské brigády M. J. Husa dorazíme přes Brožovu skalku do obce Tři studně. Zde se můžeme občerstvit v místní restauraci (je jich tu na výběr několik) a stále po modré pokračovat kolem Sykovce přes Vlachovice, Vysočina arenu a Skihotel, kolem Skautské studánky zpátky do Nového Města. V něm stojí za vidění evangelický kostel, kolem kterého trasa vede. Končíme zpátky u vlakové stanice Nové Město na Moravě.

TIPY
  • Bivaky: vyrazíme-li už v pátek odpoledne, je šikovné dojít k rybníku Sykovec (cca 6,5 km); tam je jednak kemp s restaurací a umývárnou, ale i krásný les pro bivak.
    Druhý bivak je pak šikovný u obce Tři studně, kde je hotel, restaurace i benzinka (otevírá už v 6 ráno a nabízí teplo, kafe z automatu, případně i tatranku apod.); a právě v lese pod benzinkou je i hezké bivakování.
  • Sauna v penzionu Horácko, Tři Studně 104, tel.: 777 988 463, 608 281212, www.horacko-penzion.cz
  • Restaurace: Nové Město, Sykovec kemp (v sezóně), Medlov hotel, Kadov, Tři studně, Vlachovice, Ski hotel
  • Houby: v sezóně (obvykle od září) je plná Vysočina hub; ani není potřeba chodit do lesa, stačí sbírat podél cest
  • Specialita: bylinný likér Kadovánek v obci Kadov, restaurace U Janečků
INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top