X: Kolo štěstí (27-1-2018)

ico-black-pPoslední lednová sobota se nese ve znamení karty X: Kolo štěstí. Ta karta prozrazuje důležitá tajemství o životě a vlivech, které mu dávají podobu. A to první a nejdůležitější tajemstvím zní — na svůj život máš vliv jen ty sám.

A to je pro mnohé překvapivé až kontroverzní tvrzení, protože my si tohle obvykle nemyslíme. My se obvykle cítíme závislí na okolí — na lidech a okolnostech. Jenže to je klam, tak tomu skutečně není.

Ono by to nebylo k ničemu, kdyby podoba našeho života na někom jiném závisela — to bychom se nikdy nemohli cítit svobodně. Ani bezstarostně, protože vše, co souvisí s tím, na čem se cítíme závislí, by nás zneklidňovalo. Stejně tak by nám mohl připadat život nespravedlivý, atd. atd.

Svoboda, bezstarostnost a naprostá spravedlnost mohou být dodrženy pouze v případě, že si každý svůj život řídí úplně sám, a proto to je přesně tak zařízeno. Ano, ono to tak nevypadá, což atakuje panáčkovu logiku. Jeho dojmy k němu mluví jinak, a on z té své pokroucené reality dedukuje své pokroucené závěry, starosti i chování.

Jak se učíme ve Škole rozvoje přitažlivosti hned na začátku, člověk není žádný „panáček“, ale „vysílač informací“. A už tento první omyl ve vnímání je zdrojem všech omylů ostatních, představy o životě se vydávají naivním směrem.

Vnímám-li se jako panák z masa a kostí, budu mít zákonitě o svém žití úplně jalové představy. S nimi se nikdy nebudu moct cítit bezpečně, neohroženě, svobodně a žít bez starostí. budu pořád řešit, co tihle a co tamti — budu řešit všechny a všechno, o čem si myslím, že můj život ovlivňuje, což je nekonečné řešení.

A nejen řešení, já své představy (informace), vysílám a tím dávám podobu svému životu. Funguji jako vysílač informací (protože jím jsem, i když o tom nevím), ale vysílač zmatený. A tudíž i žít budu zmateně, za což nebudu vinit sebe, ale svět, který mi přijde málo dobrý. Jsem ale jen mimo, uniká mi realita.

Život je prožívání svých vlastních představ. Takto bychom jej měli chápat bude nám jasné, že to jsou — jen a pouze — mé vlastní představy, co vytváří všechny mé zkušenosti a prožitky. Jsem tedy skutečně naprosto svobodný, stačí pochopit, čím jsem, čím si život tvořím a pečovat o své myšlenky.

Mé podvědomí je onen vysílač mých představ a názorů, a Vesmír je inteligentní aktivní prostředí, které všechno to vysílání odchytává a mění je v mé prožitky (posílá mi zpět přesně takové situace, stavy a vztahy, které mým představám odpovídají). Vše má tedy každý přesně tak, jak si myslí, že to má a jak si myslí, že to funguje.

Je dobré si uvědomit, jakou roli má na náš život okolní svět. On na nás působí — probouzí v nás dojmy, ze kterých si pak dedukujeme své závěry, svá přesvědčení, že tohle je takto, tamto funguje tak a toto si nemůžu dovolit, protože… Okolní svět je tudíž jen jakýmsi „nachytávačem“ nebo „provokatérem“, který zkouší, čemu uvěřím a co si nastavím sám podle toho, jak to chci mít.

Bez tohoto prvku by život nebyl o ničem. Byl by prázdný, bez vtipu, tedy nuda. Je nutné, aby měla každá hra vtip, aby v ní o něco šlo. A v životě je ten vtip, že v nás zkouší naše okolí probouzet dojmy a tím měnit naše vysílání informací ne tak, jak věci mít chceme, ale tak, jak se nám zdá, že vypadají.

Je tedy vždy za odměnu, že provokaci nepodlehnu, ale zpracuji si ji v souladu s tím, jak něco mít chci. Že věřím víc sobě a Vesmíru, než zdání okolností, nebo tomu, co si myslí a říkají ostatní. Život se vždy přizpůsobí — buď tomu, jak něco chci mít a jak chci žít, anebo provokaci, které jsem uvěřil.

Jak může vypadat den ve znamení karty X: Kolo štěstí? Obvyklé je, že se probudí naše představy o životě, zažijeme něco, co v nás spustí úvahy o tom, jaký život je, jak jej žijeme, jestli za něco stojí nebo ne… Často se nám v hlavě začnou připomínat naše „oblíbená“ témata, věci, které řešíme, vize, které si plníme, naše přání a jejich realizace. To vše nám chce říct — zamysli se nad svým žitím. A potřebuješ-li, najdi si cestu, která ti o něm řekne víc, která ti dovolí jej poznat a změní tvůj přístup a názory, jimiž se brzdíš v rozletu.

Život je jedna velká nádhera, naučíme-li se jej žít takový, jaký skutečně je. Pak budeme denně přijímat kupu dárků v podobě provokací, které transformujeme ve své vlastní obohacení, jimiž svůj život směřujeme přesně tak, jak chceme, aby vypadal. Život nás ve všech zámerech podporuje, protože provokace, které nám denně posílá, jsou přesně v souladu s našimi vizemi, jak chceme žít. Každá provokace je tak důmyslně připravená jako další krok na naší cestě, navazující na stav, v němž se aktuálně nacházíme.

Není možné chtít víc. Vesmír neumí uvažovat ani fungovat jinak než dokonale. Jediný nedokonalý prvek je člověkova mysl, protože nezná pravidla hry a tudíž podle nich nehraje. Ale může a měl by. Může život a jeho pravidla poznat a naučit se uvažovat a chovat podle nich. A pak to začne… Pak budete kormidlo své lodi držet pevně v rukách jako postava na obrázku karty, a vaše loď pojede nikoli tam, kam fouká vítr, ale kam ukazuje vaše kormidlo. Můžete si zapálit dýmku a hromům-bleskům, které kolem vás zrovna řádí říct — díky! Díky za tu úžasnou hru, za roli, kterou v mém životě — pro mé vlastní dobro, radost a obohacení — hrajete.

<Předchozí | Následující >

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top