Aktovka a web
PŘÍRUČKA UŽIVATELE
Aktovka je webová aplikace. Jde používat všude tam, kde je internet a nejen na telefonu, ale také na počítači. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu aktovka.martinvlach.cz.
Spuštění a přihlášení
Přihlášení do Aktovky
Aktovka je pouze pro registrované uživatele = vyžaduje přihlášení zadáním emailu a hesla. Heslo je stejné jako do eshopu, pokud jste tedy platili např. workshop, už účet i heslo máte. Jestliže jste heslo zapomněli, vytvořte si nové kliknutím na odkaz „Zapomenuté heslo“ dole na přihlašovací stránce.
Po zadání emailu a hesla zatrhněte pole „Trvalé přihlášení“, abyste se nemuseli přihlašovat při každém spuštění aplikace (i tak se vás jednou za čas prohlížeč na přihlášení zeptá, proto doporučuji povolit mu uložení vašich přihlašovacích údajů, aby si je pamatoval).
Vytvoření spouštěcí ikony
Pro snadné spouštění Aktovky si v telefonu vytvořte ikonu. Otevřete aplikaci na adrese aktovka.martinvlach.cz a přihlaste se do ní.
Používáte-li Android, klepněte úplně vpravo v horní liště prohlížeče na ikonu (tři tečky) a z nabídky vyberte volbu „Přidat na plochu“. Na obrazovce telefonu se objeví nová ikona a Aktovku pak spouštíte jako ostatní mobilní aplikace.
Používáte-li iPhone, uděláte totéž pomocí ikony (Sdílet) v dolní části obrazovky a poté zvolením „Přidat na plochu (Add to Desktop)“.
Co když Aktovka pokaždé vyžaduje přihlášení…
Někdy se může stát, že přestože máte zatržené políčko „Trvalé přihlášení“, Aktovka pokaždé přihlášení vyžaduje. Příčina je mimo Aktovku ve vašem webovém prohlížeči. Je potřeba vymazat cache prohlížeče.
Používáte-li Chrome: spusťte Chrome (ne Aktovku, jen samotný prohlížeč). Vpravo nahoře klepněte na ikonku „tři tečky pod sebou“ a poté zvolte „Nastavení“. Najděte položku „Ochrana soukromí a zabezpečení“ a poté „Vymazat údaje o prohlížení“. Zatrhněte položku „Soubory cookie a data webových stránek“ a potvrďte tlačítkem „Vymazat data“.
Používáte-li Safari: spusťte Safari (ne Aktovku, jen samotný prohlížeč). Vpravo dole klepněte na ikonku „Kniha“ a poté na ikonku „Historie (Hodiny)“. Vpravo dole klepněte na položku „Vymazat“. Zvolte „Všechno“ a potvrďte tlačítkem „Hotovo“.
Postupné odemykání obsahu Aktovky
Aktovka zpřístupňuje svůj obsah postupně s ohledem na to, jak procházíte školou. Po každém workshopu se vám „rozsvítí ikonky“ nových funkcí, které s právě absolvovaným workshopem souvisejí. Absolvováním všech pěti workshopů se zpřístupní Aktovka celá.
Nápověda
Nápověda je přímo v Aktovce
Aplikace je plná nápovědy. Nápovědu poznáte podle ikonky s otazníkem, tak na ni klepněte a dozvíte se víc právě o tom, kde se zrovna nacházíte (např. o kartě Osobnosti, Růstu, o Tématu dne, o používání textového editoru, o každém karetním výkladu… Více viz příslušné sekce této příručky.
Podrobná nápověda k ikonám
Podrobnější nápovědu ke každé ikoně zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo na začátku každého řádku s ikonami.
Seberozvojové nástroje
Řádky s ikonami
Každý řádek s ikonami představuje samostatnou sekci Aktovky. Začíná vždy hlavní ikonou, otevírající přístup k obsahu sekce (Skripta, Notes, Karty, Karetní výklady, Články). Další ikony na řádku pak s daným obsahem pracují.
Vlevo od hlavní ikony je na každém řádku „nenápadná tečka“. Kliknutím na ni se zobrazí nápověda k jednotlivým ikonám příslušného řádku.
Skripta (a audiozáznamy online akcí)
Řádek Skripta začíná modrou hlavní ikonou . Kliknutím na ni se zobrazí seznam dostupných skript (s ohledem na absolvované workshopy). Skripta jsou k dispozici ve třech podobách — pro čtení přímo na mobilu/počítači, jako audionahrávka workshopu, a pro tisk na stolní tiskárně.
V záložce Tisk najdete také „Pexeso“, což je zestručněný přehled všech témat příslušných skript.
Každý úsek Skript v Aktovce je doplněný o rozšiřující „povídání“ k danému tématu. Je indikováno ikonkou 🔗, na kterou stačí kliknout a doplňující text se zobrazí (doplňující texty ke Skriptům najdete také v sekci Články (viz dále), v Kategoriích „Školákovy zápisky 1 až 5“).
Podrobnou nápovědu ke každé ikoně na řádku zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo od hlavní ikony.
Notes (a Motto)
Řádek Notes začíná červenou hlavní ikonou . Slouží k zapisování poznámek, aha-efektů, vizí a obecně textů, které si chceš připomínat, aby v tobě uzrály. Je to místo, kde ty sám tvoříš obsah, se kterým potom pracuješ.
Zajímavou funkcí Notesu je Motto, krátký text, který se bude zobrazovat přímo na hlavní obrazovce Aktovky. Pište si sem tedy to, co si přejete mít aktuálně na očích a když to splní svou úlohu, napište si motto nové. Šikovné je si sem napsat např. svou aktuální vizi, anebo téma, které momentálně vnitřně řešíte a potřebujete si je připomínat a zpracovávat.
Poznámka: Na řádku Notesu najdete „tak trochu nedopatřením“ ikony „Čtyřlístek“ a „Diamant“. Obě patří ke Skriptům, jenže tam na ně nebylo místo, zatímco zde ano, tak jsou prostě tu.
Podrobnou nápovědu ke každé ikoně na řádku zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo od hlavní ikony.
Karty (nejen tarotové)
Řádek Karty začíná růžovou hlavní ikonou . Ta zpřístupní jednak tarotové karty tak, že si můžete libovolnou konkrétní jednoduše zobrazit. Zajímá-li vás například Pětka Holí, tak zde je to místo, kde si ji prohlédnete.
Zároveň se tu ukrývá funkce „Profil osobnosti“ umožňující dle zadaného data narození zobrazit kartu Života, Osobnosti i Růstu pro danou osobu. A k tomu ještě seznam karet růstu od narození do sta let. Tedy ideální možnost zkoumat (a pochopit) vaše přátele, příbuzné, klienty, známé osobnosti…
Poznámka: Další ikony na řádku dovolují pracovat s kartami tarotovými (klást otázky a otáčet si karty s odpovědí) i netarotovými (zobrazovat si životní principy, které jsou pro vás právě v této situaci a okamžiku užitečné) a archivem (viz nápověda přímo v Aktovce).
Podrobnou nápovědu ke každé ikoně na řádku zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo od hlavní ikony.
Výklady (situační, osobnostní, vztahové)
Řádek Karetní výklady začíná fialovou hlavní ikonou . Ta nabídne seznam karetních výkladů, které si lze přímo v aplikaci vyložit, případně i doplnit vlastní poznámkou a uložit do archívu, abyste se k výkladu mohli kdykoli vrátit. V seznamu výkladů je u každého zkratka, podle níž poznáte, zda je výklad vhodný pro zkoumání situace, osoby anebo vztahu a kolika kartami je ten výklad tvořen (jaký počet otázek nabídne).
Součástí každého výkladu je i podrobné vysvětlení a vypíchnutí jeho specifik (viz ikonka s otazníkem, kterou uvidíte v pravém horním rohu poté, co si některý výklad vyberete).
Podrobnou nápovědu ke každé ikoně na řádku zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo od hlavní ikony.
Články (a hádanky)
Řádek Články začíná zelenou hlavní ikonou . Ta nabídne seznam Kategorií, do kterých jsou Články roztříděné.
Kliknutím na Kategorii se zobrazí seznam Článků do ní patřících.
Podrobnou nápovědu ke každé ikoně na řádku zobrazíte kliknutím na „nenápadnou tečku“ vlevo od hlavní ikony.
Navigační prvky
Spodní lišta
Opustíte‑li hlavní obrazovku Aktovky, objeví se u spodního okraje obrazovky navigační lišta s ikonami, které slouží k „pohybu Aktovkou“ a návratu zpět na hlavní stránku.
Domů vás přenese zpět na hlavní obrazovku aplikace.
Předchozí vás přenese na předchozí položku nebo prvek (např. kartu, úryvek textu…).
Další vás přenese na následující položku nebo prvek.
Nahoru vás přenese o úroveň výš (čtete-li např. skripta, zobrazíte si obsah.
Srdíčko provádí „intuitivní výběr“. Zobrazí vám ideální obsah (kartu, text…), známé třeba z Tarotu, kdy si takto taháte kartu s odpovědí na svou otázku. Funguje to samozřejmě nejen na karty, proto toho aplikace využívá i ve skriptech apod.
Editor najdete v Messengeru, kde vám zobrazí textový aditor umožňující formátovat vaše zprávy (nadpisy, tučné písmo, kurzívu, citace, odrážky, číslované seznamy…).
Odeslat najdete rovněž v Messengeru a slouží k odeslání vaší zprávy.
Životní karty, Měsíční fáze, Statistiky
Karta Života, Růstu a Téma dne
Svoji kartu Života, Růstu a Téma dne najdete vedle sebe nad řádky s ikonami (a nad Mottem, používáte-li je). Jsou zobrazeny jako tarotové symboly daných karet, na které jde kliknout a zobrazit si detail karty. Tyto tři karty přinášejí zásadní seberozvojové informace o vás, smyslu vašich letošních i dnešních lekcí.
Zatímco se karta Života a Růstu zobrazují automaticky (z vašeho data narození, které jste zadali při prvním spuštění aplikace), Téma dne si každé ráno otáčíte ručně. Je možné si je ukládat (včetně vlastní poznámky) do archivu karet a poté zobrazit (viz třetí ikona odleva na řádku ikon „Karty“).
Nápovědu ke kartě Života, Růstu a Téma dne najdete po kliknutí na symbol karty na titulní stránce aplikace. Úplně vpravo nahoře uvidíte ikonu „?“. Klikněte na ni a můžete si přečíst o dané kartě a jejím významu víc.
Monitor měsíčních fází
Monitor měsíčních fází je vodorovná lišta nacházející se nahoře nad kartami Života, Růstu a Téma dne. Pro seberozvoj je velice užitečný, protože pomáhá chápat procesy, jimiž procházíme. Díky tomu se pak i lépe cítíme a dokážeme rozpoznat, jak se měníme. Ono to jde ve skutečnosti totiž skutečně rychle, protože život je nastaven tak, aby se co týden mohl člověk posunout o důležitou fázi vpřed (a měsíc na obloze je jakýmsi „odměřovačem“ jeho cesty k záměru, který si plní).
Měsíční cyklus je tvořen čtyřmi cca týdenními fázemi (Novoluní, První čtvrť, Úplněk a Třetí čtvrť). Pro seberozvoj je z toho podstatné, že v člověku (který umí zpracovávat své prožitky) probíhají procesy zrání přesně v souladu s fázemi Měsíce. Monitor vždy zobrazuje celou aktuální fázi měsíce (vlevo je den jejího začátku formou ikonky měsíce a vpravo také ikonou den jejího konce. Mezi těmito ikonkami jsou pak zkratky dní mezi nimi, přičemž dnešní den je zvýrazňuje bílou barvou. Vidíte tak jasně, kde se právě nacházíte, tedy kolik dní už daná fáze vašeho pokroku běží a kolik zbývá k jejímu dokončení. Úplně vpravo pak ještě vidíte nápis „ROSTEŠ“ avizující, že se právě něco nového ve vás usazuje, anebo „POUŠTÍŠ“ avizující, že něco starého, co vám neslouží, opouštíte.
Nápovědu k monitoru měsíčních fází zobrazíte přímo v aplikaci kliknutím kamkoli na lištu monitoru.
Statistiky používání Aktovky
Každý řádek ikon zobrazuje vpravo vaše statistiky používání Aktovky. Pro vaši motivaci a přehled typu „dnes už jsem si udělal dva karetní výklady“…
Nápovědu ke statistikám s vysvětlením, co které číslo znamená, zobrazíte přímo v aplikaci kliknutím kamkoli na čísla statistik.
Čtení/psaní zpráv
Messenger (ikona „bublina“)
„Bublina“ spouští textový Messenger, kterým můžete komunikovat se mnou nebo s ostatními uživateli Aktovky. Najdete ji v pravém horním rohu obrazovky. Ikona funguje jako indikátor nových zpráv z Messengeru a zároveň se kliknutím na ni dostanete k psaní/čtení zpráv. Standardně vypadá takto . Pokud vám přijde zpráva, ikona zoranžoví a ukáže počet nových zpráv .
Uživatelovy užitečnosti
Ikona „Uživatel“
Ikonu „Uživatel“ najdete v pravém horním roku obrazovky . Klepnutím na ni se zobrazí seznam položek s volbami:
Do školy vás rovnou připojí na online workshop, do Klubovny, na konzultaci.
Podpořit Klubovnu vás přesměruje do eshopu, kde můžete poslat libovolnou částku na podporu Klubovny.
Objednávky/Faktury vám zobrazí historii vašich objednávek s možností si stáhnout příslušnou fakturu.
Termíny školy vám zobrazí tabulku s termíny workshopů, konzultačních dní a Kluboven.
Messenger vás přepne na stránku, kde můžete číst a psát zprávy.
Nastavení umožní např. změnit datum narození, které jste zadávali při prvním spuštění aplikace.
Sponzoring vás přesměruje do eshopu, kde můžete poslat libovolnou částku na podporu školy, jejího provozu a aktivit.
O aplikaci zobrazí seznam těch, kdo se na vývoji a chodu aplikace podílejí.
Odhlásit se vás z aplikace odhlásí (užitečné např. když používáte Aktovku na pracovním nebo cizím počítači).
Textový editor
Formátování textu
Textový editor můžete využít ve dvou případech. Jednak při psaní vlastních záznamů a poznámek do Notesu, a také při psaní zpráv v Messengeru. Pro oba případy platí, že není potřeba jeho funkcí využívat, pouze chcete-li dát svým poznámkám a zprávám lepší vzhled a přehlednost.
Editor používá pro formátování textu standard zvaný „markup language“, kdy se text formátuje vkládáním speciálních znaků přímo do textu. Vidíte je pouze při psaní, ale v odeslané zprávě už se nezobrazují. Formátovací znaky můžete psát do textu přímo, anebo k tomu využívat ikony v záhlaví editoru (např. označíte část textu a kliknete na tlačítko, čímž označený text ztučníte. K dispozici jsou následující tlačítka:
= nadpisy; Kliknutím se řádek s kurzorem naformátuje jako nadpis. Na tlačítko jde mačkat opakovaně a tím měnit úroveň nadpisu v šesti velikostech.
= tučné písmo; označený text se zvýrazní tučně.
= kurzíva; označený text se zvýrazní kurzívou.
= citace, což je zvýrazněný odstavec textu silnou svislou čarou podél celého odstavce. Používáním citací děláte text přehlednější a čtivější.
= odrážky.
= číslovaný seznam.
Další ikony na panelu nástrojů textového editoru jsou např. Webový odkaz nebo Nápověda.
Poznámka: Chcete-li používat editor pro psaní zpráv v Messengeru, klikněte v něm na dolní liště na ikonu .