Já si tvořím život, a okolnosti mě zkouší, jestli to dokážu

ico-black-zzŽivot je vymyšlený dobře. Tím je možná dobré začít. Máme o něm všelijaké představy, ale to jsou jen naše dojmy. Skutečnost je taková, že vše funguje samo, dokud nezačneme vymýšlet problémy, neděje se nic špatného, dokud si to nezačneme myslet, a je o nás dokonale staráno, dokud se o to nezačneme sami snažit.

Suma sumárum — svůj život dokážeme jen brzdit a kazit, když se vlivem nepochopení začneme snažit aktivně podílet na jeho chodu.

Není to ale tak, že by člověk neměl dělat vůbec nic, je to jinak — člověk potřebuje vědět, co přesně dělat má a co všechno už ne.

Člověk to má velice snadné, plní jen tři jednoduché úkoly, kterými udržuje svůj život v dokonalém chodu. Tři jednoduché činnosti, které jen neustále opakuje, aniž by k tomu přidával cokoli navíc. Je to tedy i tom rozhodně nedělat víc, než máme.

Je to vtipné, protože aby člověk dokázal dělat jen ty tři jednouché věci a nic navíc, potřebuje životu rozumět. Proč? V tom je ten vtip — nebude-li chápat, jak se věci mají, bude jej neustále něco provokovat něco vymýšlet, řešit, hodnotit, rozebírat, zkoušet…, a tím se stává brzdou, která bezpečně věci komlikuje a generuje nechtěné výsledky.

Na tarotové kartě X. Kolo štěstí je tento fenomén znázorněný kormidelníkem. Jeho úkol zní — „Drž to kormidlo pořád rovně, ať se děje, co se děje. Nemotej s ním, nepanikař, jen ho drž.“ Pak loď jede tam, kam má, a vše funguje.

Kromě kormidelníka jsou na obrázku i hromy a blesky, které reprezentují „okolností“ — testují kormidelníka, jestli bude to své kormidlo držet, ať se děje cokoli, anebo jej okolnosti přimějí vymýšlet a dělat psí kusy.

Přesně to — psí kusy — dělá člověk, protože jeho pořád něco vymýšlí. Pod vlivem různých okolností, ve kterých vidí problémy a chyby. A jelikož člověčí logikou pořád někde chyby a problémy vidíte a vidět budete, nejste schopni své kormidlo držet a jet bezpečně tam, kam chcete.

Život je vymyšlený tak, aby nebyl laciný. Aby to byla hra, kde si člověk potřebuje vše zasloužit. A funguje to právě na principu „nepřízně počasí“ neboli na zdáních, že je něco v nepořádku, že se něco vyvíjí špatně, že něco hrozí, že se něco pokazilo, že…

Chceme-li se kormidelníkem stát, potřebujeme tu svou hlavu naplnit Pochopením, jak to celé vlastně funguje. Naučit se pravidla hry, díky čemuž se vše, co denně prožíváme, ukáže v úplně jiném světle. Najednou tu hru, která nám dřív úplně unikala, pochopíme, protože ji na pozadí všeho dění vidíme. Rozumíme jí. Uvědomujeme si, co jsme si dřív neuvědomovali, a proto nám i přijde naráz logické i samozřejmé se chovat úplně jinak, než dřív.

A o tom je celý Tarot, o tom je i naše škola, která k tomu dává kompletní vysvětlení a praxi, aby z ní člověk vyšel úplně jiný, než do ní nastoupil. Pochopení, a pak už jen tři jednoduché úkoly a nic navíc — tohle je to tajemství úspěšného žití v hojnosti.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top