Děláním minima dosahuji maxima

ico-black-sSprávně žitý život je minimalistický. A to hned ze dvou hledisek. Tím prvním je minimalismus v tom, z čeho se ten život skládá. Obsahuje vše potřebné, ale nic navíc. Nic zbytečného, protože to jen kvalitu žití sráží, odvádí od toho, co je užitečné, obohacující a naplňující.

Druhé hledisko životního minimalismu je, jak ten život vedeme. I na to je potřeba jiná logika, abychom chápali, jak zde věci fungují. Pak i pochopíme své role, jimiž si sloužíme, i že vše navíc je kontraproduktivní.

To zase jen hlava se nám bude pořád snažit namlouvat, že víc je víc a tedy i líp. Že velký dům je lepší než akorát, deset hrnců je lepších než dva. A stejně tak že čím víc makám, tím líp. Že ještě musím tohle a tamto, a když stihnu ještě toto a tamto, něčemu to pomůže.

Ano, je to logické, ale naprosto v rozporu s životem. Tam to je jinak, a vysvětlím proč — život funguje sám. Což obvykle nevíme, my si o něm myslíme, že stojí, a fungovat začne, až když začneme sami něco vymýšlet a dělat.

V tu chvíli jej začneme brzdit, jen si myslíme opak. Snažíme se dělat víc a víc, ale tím jen silněji šlapeme na brzdu.

Aby to nebylo tak jednoduché, je v tom minimalismu potřeba přesně vědět, co dělat. A tím se dostávám opět ke třem částem naší školy, z nichž vypadnou tři techniky.

A ty tři techniky nejsou ničím jiným než těmi našimi třemi úkoly, jimiž svůj život vedeme tak, aby vypadal, jak si přejeme, a zároveň přinášel hojnost ve všech ohledech.

* Dřív jsem učil, že máme úkoly jen DVA. A ten druhý jsem dělil na dvě fáze. Došlo mi až nedávno, že šikovnější bude z toho udělat úkoly tři. Nic se tedy nemění, jen nově už tedy plníme úkoly TŘI namísto jednoho + jednoho dvoudílného. Víme jaké, a odnaučujeme se dělat vše navíc.

Připomínejme si, že míň je víc, protože vše funguje přesně naopak, než se zdá.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top