Zábavu a naplnění najdeš jedině ve výzvách

ico-black-kKaždý se chceme bavit. A život je hra, tedy na tuto naši potřebu myslí — je zábavně vymyšlený.

Vtip je v tom pochopit, jak zábava vlastně vzniká, jelikož kamenem úrazu bývá právě nepochopení tohoto fenoménu.

Lide hledávají štěstí všude možně. Někdo je vidí v penězích a majetku, jiný v koukání na televizi se stovkami programů, další sní o rodině, přátelích, cestování a poznávání…

To vše zní a vypadá velice zajímavě — v naší fantazii. V představách totiž vypadá všechno snění ohromně. A to je ten chyták.

Chyták spočívající v tom, že ve skutečnosti to bude úplně jinak. Jakmile se pokusíme své fantazie žít, zjistíme, že to není vůbec takové a necítíme se, jak jsme očekávali. Budeme překvapení, rozčarovaní, zklamaní.

Zábavu život samozřejmě nabízí — reálnou, tedy takovou, která nás dokáže skutečně naplňovat. Tou skutečnou zábavou a zdrojem radosti jsou — výzvy a jejich zdolávání. Nic jiného, jelikož jeden z životních zákonů zní — ta správná cesta existuje vždy jen jedna.

Můžeme tedy zkoušet cokoli, a jen si uvědomíme, že to je skutečně tak. Že vše ostatní bude jen snaha zabít čas, odehnat na chvíli nudu a prázdno.

V Tarotu na to je Princezna Holí, která říká — jedině zdoláváním výzev budu zažívat radost a nadšení. Ze sebe. Z toho, jaká jsem, co všechno dokážu. Budu se tím zároveň rozvíjet a tím toho dokážu víc a víc. Půjdu tedy cestou, která mě bude bavit donekonečna. A nejen bavit, ale také obohacovat.

Kdo život chápe, výzvy vyloženě vyhledává. Nechce žít jinak než výzvami, protože se chce cítit dobře. Nemíní zažívat nudu a prázdno a sklouzávat díky tomu k závislostem.

Je dobré k tomu doplnit, že pro zábavu jsme se každý narodil perfektně vybaven. Hned na samém začátku života jsme dostali schopnosti a talenty, jejchž používáním je rozvíjíme, rosteme a bavíme se.

Život je tedy vymyšlen i v tomto ohledu ideálně, jako vždy ale klame a nabízí spoustu slepých uliček, kam je snadné zabloudit a ztratit se v nich. Proto je potřeba znát pravidla, kde se všechny ty chytáky odhalí a namísto bloudění se začne žít s chutí a pro radost, zdravě i bohatě.

Rozlišujme mezi zábavou a aktivním odpočinkem. Často to mylně považujeme za totéž. Zábava je o tom něco dokázat a být užitečný, aktivní odpočinek je forma, jakou se odreagovat. Ale sebeaktivnější odpočinek nás nenaplní, proto je chyba stavět svůj život a pohodu na něm. Obojí do života patří, ale musí se to harmonicky střídat.

Ještě se vrátím k té Princezně Holí, která má na obrázku svou oblíbenou hračku — Tygra Strachu. Ten tygr je jeji miláček, protože právě on jí připravuje výzvy, aby se měla čím bavit. Tygr i Princezna shodně vědí, že nebude-li v tom výzva, nebude-li potřeba něco zdolat a překonat (byť třeba úplně malého), nebude to stát za nic.

A ještě poslední užitečné pochopení chci k tomuté tématu doplnit — V životě nikdy nic nepůjde hladce. Resp. hladce vše půjde, jen to tak nikdy nebude vypadat. Protože kdyby vše hladce vypadalo, o nic by nešlo. To by pak dokázal každý všechno, a tím by se žití znehodnotilo.

Podmínky nikdy nebudou vypadat ideálně. Ze stejného důvodu — aby bylo potřeba projevit odvahu, sebedůvěru, lásku.

Kdo do toho nevidí, je neustále konfrontován s „problémy“ a „komplikacemi“, které jsou ve skutečnosti zábavou ve formě výzvy. To, čím se ten, kdo chápe, baví, se nechápající stresují. A donekonečna budou, protože život bude vždy probouzet v nechápajících stres ve všech jeho podobách. Ale ne proto, aby je děsil, ale aby jim dával najevo, že bez pochopení kloudně nefunguje a nebaví nic. Bez pochopení budou jen emoce a kompromisy.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top