Zbavuji se strachu ze změn

ico-black-tTentokrát se zaměříme na kartu XIII. Smrt z Tarotu pro osobní rozvoj. Je to jedna z těch, které dávají lidem zabrat, protože se bojí nejen onoho slova, ale stejně tak principu, který učí.

Začnu připomenutím, že neexistuje nic negativního, nic, co by vám ubližovalo, nic, čeho byste se měli bát. To vše si způsobujeme jen každý sám tím, že někde něco takového vidí. Má pocit, že mu něco stojí v cestě, že jej někdo zneužívá, že je pro něj něco moc drahé, že něco nezvládne, že jej opouští něco, co mu ještě má co dávat a tudíž o něco přichází apod.

Všechny negativní představy jsou klam

To vše jsou iluze a karta Smrt je právě o zbavení se strachu ze změn. O pochopení, že jiná změna než k lepšímu neexistuje a je vždy potřeba jen najít odvahu ji uskutečnit nebo přijmout. Že život funguje kontinuálně, bez propadů, a platí to tak úplně bez výjimky.

Změny v nás často probouzejí strach. Bývají totiž vstupenkou do neznáma, do nejistoty. Známé v člověku probouzí dojem bezpečí a klidu, protože „víme, na čem jsme, máme to své jisté“. A vnímáme to tak i přesto, že nám to „naše jisté a známé“ nevyhovuje, nefunguje, neuspokojuje, nenaplňuje. Pořád je to ale jakási jistota a představa změny v nás evokuje vidinu nejistoty a s ní spojenou obavu — že bude ještě hůř. Že přijdou problémy, zhoršení nebo dokonce nedostatek, osamění… Nemáme jistotu, co s námi bude.

Představy plodí adekvátní očekávání

Strach ze změn je tedy strachem z nejistoty a potenciálních problémů. Jenže je nutné si uvědomit, že to je pouze naše vlastní mysl, která tyto vize vymýšlí a konstruuje. Jsem to já, kdo si s představou změny spojí problémy, zhoršení, komplikace a nedostatek. Jsem to já, kdo je takto naučený uvažovat. A jelikož jsou mé úvahy zdrojem mých očekávání (která Vesmír automaticky plní), bude trend vývoje v mém životě po změně takový, jak si v hlavě vykresluji. Nemůže to být jinak.

Vaše očekávání = vaše vyzařování = trend vývoje. Kdo se cítí slabý a závislý, začne při každé nenadálé změně zmatkovat. Dřívější nejistota, v níž žil, se vizí změny zmnohonásobí. Probudí se všechny skryté strachy, které vyústí v katastrofické scénáře, očekávání zhoršení, které — pokud toho člověk nenechá — přijde. To je zákon.

Mít svá očekávání pod kontrolou

Stejný zákon zajistí, že očekávám-li při změně zlepšení, přijde, protože musí. Zároveň ale dodám — tohle se musí umět. To je potřeba v sobě vypěstovat, vytrénovat se v tom. Někdo to v sobě má od přírody, ale většinou nás každého něco brzdí, co musíme překonat.

Přijde vám divný člověk, který říká třeba „Hurá, přišel jsem o práci!“? To proto, že máte ztrátu podvědomě spojenou s problémy a zhoršením. Naskakuje vám, že sehnat práci jinou bude problém, že přijde finanční propad, neschopnost platit složenky, trápení, možná i krize, krach…

Jde ale jen o vaše scénáře. V hlavě toho, kdo se raduje ze ztráty zaměstnání, se dějí úplně jiné myšlenkové pochody — přijde lepší práce, i lépe placená, a bude mě víc bavit, víc tam uplatním své talenty a schopnosti, budu víc pánem svého času, budu si tam s lidmi víc rozumět, zlepší se i mé pracovní prostředí…

Pocit je projevem vlastních myšlenek

Podle toho, co se člověku honí hlavou jako reakce na nečekanou zprávu, se člověk následně cítí. A zároveň tím udává trend vývoje událostem ve svém životě. Když vám přijde divné, že se někdo z nenadálé změny raduje, znamená to, že vy sami to neumíte. Pro vás je změna problémem a tak se raději úzkostně držíte jistot, které se nikam nevyvíjejí, tudíž ani vás nikam neposouvají a tedy vás zákonitě ani nenaplňují.

Mnozí tvrdí, že jim „to jejich jisté“ vyhovuje. Ale to není pravda. Jim to nevyhovuje (stačí poslouchat, jak o tom mluví), jen je to pro ně lepší než představa, že stojí na svých vlastních nohách, že žijí bez toho, nač si stěžují. Představa nejistoty, soběstačnosti a samoty je děsí ze všeho nejvíc.

Životní jistota a schopnost myslet jen na to, co si přeji, stejně jako radost ze změn, které jsou pro vývoj, štěstí a naplnění nezbytné, jsou za odměnu. Za to, že se rozhodnete v sobě změnit vše, co vás brzdí, nahradit to tím, co vás bude naplňovat pocitem síly, soběstačnosti, radosti a permanentním očekáváním toho nejlepšího.

Beze změn to nejde

Bez změn si nikdy nesplníte žádný svůj sen, žádné své přání. Jednoduše proto, že ty změny jsou nezbytné, protože tím, že si něco přejete, o změnu žádáte. Nemůžete si přát změnu a zároveň se změn bát, to nejde dohromady.

Člověk, který si umí plnit své sny, se změnám nebrání, on je vítá. Nemá z nich strach, nespojuje je s žádnými problémy, protože ví, že život nefunguje náhodně, ale podle plánu, směrem k představě, kterou si touží splnit. Proto ví, že každá změna, ať se momentálně tváří jakkoli, je pro jeho dobro, k lepšímu, a přibližuje jej jeho cíli.

Opouští vás vždy jen to, co už pro vás není dobré, co vám už nijak neslouží, co vám už nic nedá, s čím budete jen marnit svůj čas. Znám lidi, kteří si v jednom kuse stěžují na své klienty. A když se jich zeptám, proč je tedy nepustí, dostanu odpověď, že „to přece nejde, musí přece z něčeho žít“. Právě takto vzniká kolotoč nespokojenosti. Nepochopení, že držet kohokoli silou a snažit se mu zalíbit „protože mi platí“ (případně mi pere, vaří, živí mě…) mě jen brzdí. A to vše jen proto, že žiji v představě, že pustím-li nevyhovující, budu na tom pak hůř.

Náhrada je vždy hned připravena

Kde kdo žije ve vztahu s člověkem, který mu nevyhovuje. Chce po něm, aby byl jiný, přesvědčuje jej, domlouvá mu, snaží se jej měnit, vtlouká mu své názory. To vše je marnost, nikdo nejde předělat a jediná cesta dál je najít si jiného, kdo takový, jak si přeji, přirozeně je. Ale nejdřív musím toho nevhodného pustit.

Připomenu, že Vesmír má náhradu vždy okamžitě připravenou. Objektivně neexistuje možnost, že by nevyhovující nebo odcházející nebylo včas nahrazeno. K takovému stavu může dojít pouze v případě, že změnu k sobě nepustím svým negativním uvažováním, pesimistickými vyhlídkami. V duchu zákona: čeká se vždy jen na tebe, až k sobě necháš nové přijít.

Mnozí, kdo přišli třeba o práci, říkají, že nemohou žádnou sehnat. Běhají od čerta k ďáblu, sjíždějí denně nabídky, a nic. Budou vám tvrdit, že to je těžké nebo dokonce že to nejde. Jenže je potřeba si uvědomit, že změna není podmíněna běháním, sháněním a usilováním, ale něčím úplně jiným: způsobem uvažování — mým očekáváním. Dokud očekávám problémy, dokud se bojím, dokud plně nevěřím v úspěch, žádná změna k lepšímu nemůže přijít a mohu běhat a shánět jak chci. Naopak když věřím, přijde změna sama, protože tak funguje život. Nechce po vás, abyste sháněli, ale nechali k sobě správná řešení přicházet.

Pro spokojený život se musím nastavit

Mít svůj jasný cíl a očekávat jen to nejlepší za všech okolností. To jsou nezbytné schopnosti, které vás k vašim cílům bezpečně dovedou a navíc zajistí, že ta cesta bude krásná a bude vás naplňovat. Ale dřív, než se na ni vydáte, ve vás musí proběhnout vnitřní změna, která vám tu cestu umožní.

Musíte projít sérií tréninků, které vaši vnitřní změnu zajistí. Všechny vaše iluze otočí a nahradí je reálnými pohledy na život a jeho fungování = zbaví vás všech strachů. Pak vás už žádné představy nebudou brzdit, ani vás nenapadne v něčem vidět problém. A právě to je nutné, aby se o vás mohl Vesmír naplno starat, protože PRÁVĚ TO JE REALITA. Nemáte se o sebe starat vy, ale umožnit Vesmíru, aby o vás mohl dokonale pečovat. Tak žije vesmírný šampión, a tak můžete žít i vy.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top