Zvednout svůj standard jde jen skrz skutečné hodnoty

ico-black-zzŽivotní úroveň je způsob, jakým se denně cítíme a jak nám věci v životě fungují. Začínám tím proto, že si mnozí svou životní úroveń spojujeme s penězi, rodinou, postavením ve firmě, majetkem apod., ale to s ní mená vůbec nic společného.

Resp. tyto věci ji rozhodně nezvednou. Ono to totiž funguje naopak — tyto věci mají do života přijít přirozeně a samy až v okamžiku, kdy „na to mám“. Kdy už jsem na ně zralý.

Je to tak proto, že přijdou-li dřív, jen mi ten život zkomplikují. Nepřinesou mi, co by mi přinést měly — radosti a pohodu, ale naopak stresy a starosti.

Často se děje, že nám tyto „věci“ do života přece jen přijdou, aniž bychom k nim přirozeně dozráli. Je to tím, že se o ně „snažíme“. Snažíme se vydělávat, snažíme se žít ve vztazích, snažíme se zakládat rodiny, firmy… Nevědomky tím obcházíme přirozený proces svého zrání, kdy si svým vlastním úsilím házíme klacky pod nohy a komplikujeme život.

Výsledek je ten, že sobě působíme stres a ony „věci“ nedostávají, co potřebují. Nejsme schopni jim to dávat, jelikož se na ně ještě nedokážeme správně koukat. Žijeme v zajetí svých názorů, které nám připadají logické, jsou ovšem mimo mísu. Ty věci fungují jinak, vyžadují jiný úhel pohledu, jiný přístup, jiné chování…

V životě to je vymyšleno velice jednoduše. Je ovšem potřeba vědět, jak. Oním „jednoduchým systémem“ jsou tzv. Skutečné hodnoty. Je to hrstka lidských kvalit, které mají všechny svou naprosto přesnou podobu. Znám-li je a vím, jak se projevují i jak se projevuje jejich absence, dokážu se velice rychle změnit — inegruji v sobě, co jsem v sobě doposud neměl a zbavím se všeho, co je s těmi hodnotami v rozporu.

Moje změna se ihned promítne do mé životní úrovně. Podstatnější ovšem je, že se ta změna doopravdy uskuteční, že k ní dojde. Za podstatné to považiji proto, že existují miliony způsobů, jak se o změnu svou i změnu své životní úrovně snažit, a ty milony cest nikam nevedou.

Jsme tedy opět u toho, že buď na věci jdeme s pochopením, a tedy jednoduše a přinese to efekt, anebo se o něco dlouhodobě snažíme a nevede to nikam. Čímž vlastně vystihujeme jednu z těch Skutečných hodnot, která říká — buď na věci chodíš tak, jak se má, anebo se trápíš. Ta hodnota se jmenuje — Užitečnost.

Užitečný člověk i ví, že dělat něco pořádně je mnohem jednodušší, než na to chodit nepořádně. Což mimochodem platí i o všech ostatních Skutečných hodnotách — kvalitní přístup nejen baví, ale je úplně jednoduchý, pohodový a vysoce efektivní. Jenže…

…je tu všude tolik lákadel svádějících si život díky své nevědomosti komplikovat. A pak se dřeme, stresujeme, honíme, necháme sebou manipulovat a bojujeme. Tak vypadá rozdíl mezi žitím, když mu rozumíme a když ne. Když známe Skutečné hodnoty anebo neznáme.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top