Čtyřka Holí

ico-black-ccČtyřka Holí ukazuje správný pohled na vnitřní tlaky. Ty cítíme, když se něco nového učíme, anebo když s něčím bojujeme.

Čtyřka Holí učí, že v obou případech jsou ty tlaky v pořádku. Vnitřní tlaky nejsou ničím negativním, jsou naopak nutnou součástí našeho vývoje. Není se tedy nikdy čeho bát a hlavně — nemáme se jim ani vyhýbat, ani s nimi bojovat.

Tím totiž vždy jdeme sami proti sobě. Ubližujeme si, setrváváme v tom, co nám nevyhovuje, bráníme, aby nám Vesmír poslal správné řešení, přešlapujeme na místě… Prostě děláme přesně to, díky čemuž se nehýbeme z místa.

Vnitřním tlakům říkáme v naší Škole „neklid“. Je to stav, kdy vás něco nečekaně zaskočí a zneklidní vás to, rozbouří se vaše mysl.

Prožívat správně vnitřní tlaky je životní nutnost

Život je škola, která nás učí vnímat správně, přirozeně. A každá situace, která v nás probudí vnitřní tlaky neboli neklid je lekcí. Přišla proto, abychom se změnili k lepšímu. Což se stane jen tehdy, když se správně zachováme.

My se ale obvykle chováme nesprávně. Důvod je ten, že se zneklidňujících situací bojíme. Vidíme v nich hrozbu, újmu, ztrátu… — říkáme tomu „problém“. Nic takového se sice nikdy neděje, ale my to tak vidíme. Děje se jen něco, co se nám nelíbí, co nám nevyhovuje, čeho se bojíme. A děje se to proto, abychom se bát přestali. To je celé, taková je realita.

Neklid nás vždy přichází obohatit

Všechny zneklidňující situace přišly a dál přicházejí pro naše dobro. Čistí nás, osvobozují, posilují, zbavují podvědomých bloků. Rozvíjí v nás lásku, sílu, vedou nás ke štěstí a bezstarostnosti. K bohatství a zdraví.

Ke všemu, po čem toužíme a co si přejeme žít, vede cesta skrz naše podvědomé bloky. Je nutné je vyčistit, protože to ony jsou (jedinou) překážkou na naší cestě. Stačí ji zdolat a vše se vyvine správným směrem. Vtip je v tom, co znamená něco zdolat.

Nic nejde zdolat bojem

Boj není způsob, jakým byste jakoukoli překážku zdolali. To proto, že život není boj. Život je láska. Boj je chování zapříčiněné neláskou, v lásce se chováte naopak — přijímáte. Bojujeme tedy vždy jen proto, že nám chybí láska. Sami sebe nemáme dostatečně rádi, proto se v nás neklid — a potřeba s ním bojovat — probudí. Situaci, která nám přišla na pomoc (přišla nás pročistit), považujeme za svého nepřítele, za hrozbu.

Následkem tohoto nepochopení v té situaci uvažujeme i se následně chováme nesprávně. Boj má spoustu podob, od útěku, paniky, stresu a stěžování si přes smutek, výčitky, kritiku, až po hádky, výhrůžky, hněv, agresi… Všechny tyto formy nesprávného uvažování a chování mají jedno společné — vidíme někde problém. On ale nikde není, my jen nesprávně uvažujeme. Nechápeme, co se děje ani proč.

Kolotoč nepříjemností

Čtyřka Holí říká, že „tyto situace se pak k tobě neustále vracejí, a bude se tak dít tak dlouho, dokud neprozříš“. Jasně tím vysvětluje, že své překážky zdolat musíme. Od toho tu jsou, ne abychom na ně naráželi a stěžovali si nebo se jiným způsobem trápili.

Trápení si ze života děláme každý sám. Obvykle nevědomky, což ale na věci nic nemění. Uhýbáme před tím, co nás přichází vyléčit, znova a znova, což nikam nepovede.

Život je radost, a ta spočívá ve zdolávání výzev. Jen tím se rozvíjíte, rostete, sílíte, obohacujete se a váš život vás naplňuje. Klíčem ke štěstí a radosti je právě tajemství Čtyčky Holí — pochopení, že neklidy jsou tu ne proto, aby nás trápily, ale osvobozovaly a rozvíjely. A tudíž se na ně máme dívat jinak než dřív — jako na výzvy, které nás tím, že se jejich působení pokorně vystavíme, osvobodí a pročistí.

Pak i dostaneme to, po čem toužíme. Pak to, co nám nefunguje, fungovat začne. A tak to půjde dál a dál. Život nás rozvíjí od samého začátku — učíme se chodit, mluvit, číst, psát… A zároveň s tím se učíme to nejdůležitější — mít sami sebe rádi, cítit se bezpečně a nebát se. Není totiž čeho a nám nic nechybí. Problémy, soupeři ani překážky neexistují, dokud si je sami nevymyslíme.


< Předchozí | Následující >

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top