Osmička Holí

ico-black-oOsmička Holí učí, jak vnést do věci jasno. Je to tedy karta která učí řešit veškeré „problémy“ neboli nefungující situace, ve kterých hraje hlavní roli spor nebo nepochopení (jiné „problémy“ ani neexistují).

Předně říká, že na vině je nesprávný pohled na věc, a ta záležitost nefunguje zdůvodu nesprávného pohledu na ni. A tudíž čeká, až se na ni člověk naučí dívat správně.

Nesprávné vnímání = příčina nefungování

Je to tak vždy — kdykoli něco nefunguje, je na vině vaše vnímání. Vidíte něco jinak než jak to je. A dokud to tak bude, ledy se nehnou.

Je přitom jedno, zda řešíte nějakou situaci s jinou osobou, anebo vám nefunguje nějaká životní oblast, typicky třeba vztahy nebo finance. Vždy je to proto, že se na to nedíváte ze správného úhlu, uvažujete o tom špatně, proto se vám toho nedostává nebo s tím jinak bojujete.

Znám-li příčinu, znám i řešení

Jelikož jsme objevili příčinu, rýsuje se i to správné řešení — změna našich pohledů. Schválně píšu v množném čísle, protože jich může být i víc (a často to tak i bývá). Karta sama to hned v úvodu avizuje — Nový nadhled, Pochopení, Správný pohled na věc, Odstranění bloků

Vše se vyřeší samo, ale až…

Teprve až situaci pochopíme, může dojít k jejímu — samovyřešení. Což je nesmírně zásadní rada, životní zákon. Učí nás, že žádná situace nechce, abychom ji sami zkoušeli řešit, protože to ona vůbec nepotřebuje. Proto ji neprožíváme.

My ji prožíváme proto, že se na ni nedíváme správně = nechápeme ji. A musíme to pochopit, to je cesta dál. Vše, co nám nefunguje správně (samo) je kontrolkou našeho nesprávného pohledu a chce nám to říct — nic neřeš, jen se na to nauč dívat správně!

Panáček to vidí jinak

Panáček neboli „běžný člověk“ to obvykle vidí (a pak i řeší) úplně jinak. Obvykle když nám něco nefunguje, snažíme se „to“ řešit. Ale to jdeme na věci úplně špatně, a proto se jen trápíme, ale správný výsledek, takový, který do našeho života přinese klid a pohodu, ten ne a ne přijít.

Uniká nám, že příčinou našeho nezdaru nebo trápení není to, co za ni považujeme, ale jen a pouze — naše nesprávné vnímání dané situace, osoby nebo životní oblasti. Tento klam je tak rozšířený, že mu podléhá kde kdo, protože iluze, že na vině je někdo jiný nebo něco jiného je naprosto uvěřitelná. proto je nutné vědět, že tak to nikdy není, že když nám něco nefunguje nebo nás vyvádí z klidu, je chyba vždy v nás.

Vnímat správně znamená podle životních pravidel

Správné neboli přirozené vnímání znamená pohled na věc z perspektivy životních (vesmírných) zákonů. A to obvykle hlavou nevymyslíte, protože hlava uvažuje jinak — z pohledu dojmů a logiky na nich stavěné. Což je přesně opačný přístup.

Maličko odbočím a vysvětlím důležitý jev: Srdce neboli intuice vnímá opačně než hlava. Vede k opačným úvahám, jako podstatné vidí něco úplně jiného než co připadá podstatné hlavě. Každý máme od přírody něco nastaveno správně, což znamená — vnímáme to srdcem. A zároveň máme každý od přírody nastaveno, že něco vnímáme hlavou, tedy nesprávně = máme to podvědomě zablokováno.

Chci tím říct, že nám každému funguje něco správně, aniž bychom tušili proč, a stejně tak nám něco nefunguje a také netušíme proč. Nefungují nám věci, které řešíme hlavou (které necítíme a proto nad nimi přemýšlíme). A přemýšlíme nesprávně, z již uvedeného důvodu — hlava uvažuje na základě dojmů, a to vede k nesprávným závěrům i následnému chování.

Zablokovaný nezablokovanému nerozumí. Není to možné, protože se každý dívá na věc z úplně jiných perspektiv, na kterých je postaveno celé jeho uvažování. Proto není řešením se někoho snažit přemlouvat, vysvětlovat, diskutovat, protože k pochopení nedojde.

Vědění je ten správný zdroj

Nemá smysl, aby člověk, který danou věc vnímá správně, se snažil vysvětlit jinému, jak na to. Nebudou si rozumět, protože ten druhý se na vše dívá naopak — protože je vnitřně zablokovaný a tudíž věci necítí, ale spekuluje nad nimi. Není proto schopen vnímat tak, jako nezablokovaný.

Řešení musí přijít odjinud. Chcete-li něco ve svém životě změnit, musíte se naučit, jak život funguje. Neboli — vzít to od podlahy, pochopit celý systém fungování a tím se zbavit svých naivních názorů. Pak se dokážete na věci dívat správně, protože už vám vaše nové pohledy dávají smysl ve všech ohledech. Ať se po novém podíváte na věc z libovolného úhlu, bude vám vše do sebe zapadat a dávat smysl.

Vědění je systém, ne střípky

Dokud se snažíte řidit citáty a podobnými střípky informací, k žádnému výsledku nedojdete, žádná změna se neuskuteční. Váš život bude dál pokulhávat. Zdůrazňuji to opět proto, že obvykle se přesně o toto snažíme — chytáme se kusých informací, ať to jsou rady kamarádů, nebo citáty a tu a tam odchycené články, případně workshopy — tomu všemu chybí to podstatné — úplnost. Neboli systém.

Vrátím se ještě k Osmičce Holí a jejímu poselství, že příčinou všech nedorozumění a nesprávného fungování je chybné vnímání. Jsou situace, kdy stačí změnit jen něco konkrétního a ona se vyřeší. Ale — to je opět jen zdání. Člověk udělal krok, který vnesl do nějaké situace klid. Nicméně je velice pravděpodobné, že se dál dívá na spoustu aspektů žití (které hrají roli i v situaci, kterou prožil a zdánlivě vyřešil). A ony se časem projeví.

Člověk brzy zjistí, že řeší dál, v jiné podobě, ale řeší. Stavu, kdy daná záležitost nebo celá životní oblast funguje sama a přináší mu pohodu a radost nedosáhl. Proto ve skutečnosti nic nevyřešil, jen se možná maličko někam posunul, ale bojuje dál. Je to, jako když ve válce vyhrajete bitvu. Válka se tím nezastaví, běží dál.

Takže závěrem důležité doporučení — existuje úplně jednoduché, efektivní řešení — seberozvoj postavený na vědění. Stačí se naučit, jak život funguje (jeho zákony) a ty vstřebat.


< Předchozí | Následující >

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top