Pětka Disků

ico-black-pPětka Disků nám chce něco povědět o problémech. Neboli o situacích, ve kterých vidíme zádrhel, což nás zneklidňuje, a následkem toho nedokážeme myslet na to, co si přejeme ani pustit věc z hlavy. Pořád se tím zabýváme a tím vývoj událostí buď brzdíme, nebo rovnou směrujeme tam, kam nechceme.

A až to je problém. Problém nevzniká tím, co v nás probudí neklid, ale až když svým negativním dojmům uvěříme. Když začneme dedukovat negativní scénáře z toho, co nás zneklidnilo a co za problém považujeme.

Problémy neexistují

První, co nás Pětka Disků učí, je pochopit fakt, že žádné problémy neexistují. Že nic, co v nás probouzí neklid, není hrozba, my v tom jen hrozbu vidíme. Jsou to tedy až naše dedukce, co problém vytváří. Problém je výplod naší fantazie, která si jej vymyslela proto, že se něčeho polekala.

Nikdo nemluví o světě, každý jen říká, jak jej vidí. Mluví tedy ve skutečnosti o sobě. Měli bychom si uvědomit, že když lidé mluví o tom, co prožili, řešili, slyšeli nebo četli, nikdy nemluví o realitě, ale jen o tom, jak se na to dívají. Jaké si z toho dedukují za závěry, případně jaké cizí dedukce přijali za své. Zdánlivě tedy popisují něco nebo někoho, ale ve skutečnosti odkrývají sami sebe a způsob, jakým jsou zvyklí uvažovat, tedy jací jsou. Chceme-li si tedy o někom udělat jasný obrázek, stačí jej nechat mluvit.

Mluvíme-li tedy o problémech, říkáme „to je problém„, ale to tak není. Ve skutečnosti bychom měli říkat „já v tom vidím problém„. To je totiž realita — je tu něco, v čem já vidím problém nebo překážku nebo viníka, ale to vše si sám vymýšlím. Dedukuji, a dedukuji špatně, protože mé dedukce — byť logické — vycházejí z nesprávného dojmu. Vidím něco špatně, ale jsme přesvědčený, že to tak, jak to vidím…

Tags

top