Pálava (Mikulov, vinný sklípek Bavory, Dolní Věstonice)

21,5 km dlouhá trasa vede z Mikulova do Dolních Věstonic, skrz Národní park Pálava. Trasa většinu cesty ve vlnách mírně stoupá až k Děvínu, odkud se rychle spadne dolů do Dolních Věstonic k vodní nádrži Nové Mlýny.

Délka: 21,5 km Terén: zvlněný stoupavý Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — vlaková stanice Mikulov je rozumně dostupná kromě Brna i třeba ze Znojma nebo Břeclavi. Od nádraží vede trasa Mikulovem, kde stojí za prohlídku nějaké ty památky, případně restaurace.

Z Mikulova se cesta zvedá po Naučné stezce Svatý kopeček v Mikulově po křížové cestě nahoru k vyhlídce, kapli, zvonici a čtyřem kapličkám na vrcholu kopce. Pak zase klesá dolů ke kapli Boží hrob a pokračuje k zatopenému lomu (vyhlášené koupání) a odtud skrz ulice k turistickému přístřešku za městem. Kolem Kočičí skály se dojde k veřejnému tábořišti Klentnice, což je i jediné oficiální místo pro bivak v CHKO Pálava.

V případě, že se výlet pojme jako dvoudenní s noclehem v tábořišti Klentnice, mělo by jít pořídit víno na večer v nedaleké obci Bavory — např. místní vinařství Kořenek nabízí degustace pro malé skupiny i posezení ve sklípku a levné ubytování. Stejně tak Degustační sklep může být šikovnou možností posedět a okoštovat (ubytování sice nenabízí, zato je otevřený automaticky od 12 hodin, červenec/srpen denně, květen/červen/září pá/so/ne; zbytek roku akce na objednávku).

Od tábořiště se pokračuje kolem jeskyně Lednička do kopce na Stolovou horu, odtud dolů a následně mírně do kopce na zříceninu Sirotčí hrádek. A zase mírně dolů, kde se naváže na Naučnou stezku Děvín, vedoucí mírně nahoru ke zřícenině kaple sv. Antonína a dál do oblasti skalních útvarů podél úpatí kopce Obora.

Za Oborou se cesta zase mírně zvedá ke studánce Pod Oborou, kolem turistického přístřešku nahoru na Děvín a dál na rozcestník Dívčí hrad. Zde se cesta láme a vede dál už jen z kopce dolů do Dolních VěstonicArcheologické expozici.

INTUITIVNÍ NAVIGACE

Ideální článek pro mě

Ideální výklad pro mě

 Ideální karta pro teď

PŘIJDE TI TO ZDE UŽITEČNÉ?

Kup si předplatné

Předplatné je dobrovolné, aby rozvíjelo naši štědrost.


Chceš dát věci do pohybu a vyladit si život?

Přihlas se do „Školy seberozvoje“

 Kup si „Tarot pro osobní rozvoj“ 

Najdi i ty zábavu a naplnění v rozvoji kvality svého života.

 

Tags

top