Po stopách Čtyřlístku: Z Třeskoprsk okolo Blaťáku

18,3 km dlouhý okruh vede z vlakového nádraží Doksy kolem Máchova jezera po naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Délka: 18,3 km Terén: rovinatý Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStartem této trasy není nic menšího než Třeskoprsky, které určitě všichni známe z legendárního časopisu Čtyřlístek. Do Třeskoprsk (alias obce Doksy) dorazíme vlakem, a z nádraží se pak vydáme na obchůzku Blaťáku (alias Máchova jezera) po naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Celá cesta je v podstatě rovina. Po prvních pár kilometrech si jen odskočíme na vyhlídku Králův stolec, od níž budeme pokračovat k obci Břehyně, v níž při troše štěstí narazíme i na otevřené občerstvení U leknínu.

Z Břehyně půjdeme dál rovinatým lesem. Z naší trasy můžeme odbočit na dvě vyhlídky — skalní masiv Pinka a o kousek vedle skalní havířskou věž Čihadlo.

Cestou dál narazíme na turistický přístřešek Borný, za nímž se nacházejí tři kempy — Březňák, Borný, a o kus dál Andrea. Poté, co mineme všechny kempy se opět od vody trochu vzdálíme. Nejdříve narazíme na další turistický přístřešek, poté obejdeme Národní přírodní památku Swamp, o které se oficiálně píše: „…charakterem připomíná nížinnou boreální tajgu. Kromě vodních ploch jsou hlavním předmětem ochrany rašeliniště s četnými vodními plochami, které tvoří stanoviště pro řadu vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Unikátní a velmi bohatá je především flóra řas v rašelinných tůňkách a mokřadech.“

Za tajgou Swamp dojdeme k dalšímu přístřešku, čímž jsme jsme se zároveň opět vrátili na břeh Máchova jezera. Projdeme se po jeho hrázi, která nás zavede do obce Staré Splavy s několika restauracemi. Za obcí narazíme na další turistický přístřešek a cestou dál se vrátíme do Třeskoprsk, v nichž navštívíme Muzeum Čtyřlístku (pozor, otevřeno jen čtvrtek – neděle, od 13.00 do 17.00 hodin), kde výlet zakončíme.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top