Po stopách Čtyřlístku: Z Třeskoprsk okolo Blaťáku

18,3 km dlouhý okruh vede z vlakového nádraží Doksy kolem Máchova jezera po naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Délka: 18,3 km Terén: rovinatý Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStartem této trasy není nic menšího než Třeskoprsky, které určitě všichni známe z legendárního časopisu Čtyřlístek. Do Třeskoprsk (alias obce Doksy) dorazíme vlakem, a z nádraží se pak vydáme na obchůzku Blaťáku (alias Máchova jezera) po naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Celá cesta je v podstatě rovina. Po prvních pár kilometrech si jen odskočíme na vyhlídku Králův stolec, od níž budeme pokračovat k obci Břehyně, v níž při troše štěstí narazíme i na otevřené občerstvení U leknínu.

Z Břehyně půjdeme dál rovinatým lesem. Z naší trasy můžeme odbočit na dvě vyhlídky — skalní masiv Pinka a o kousek vedle skalní havířskou věž Čihadlo.

Cestou dál narazíme na turistický přístřešek Borný, za nímž se nacházejí tři kempy — Březňák, Borný, a o kus dál Andrea. Poté, co mineme všechny kempy se opět od vody trochu vzdálíme. Nejdříve narazíme na další turistický přístřešek, poté obejdeme Národní přírodní památku Swamp, o které se oficiálně píše: „…charakterem připomíná nížinnou boreální tajgu. Kromě vodních ploch jsou hlavním předmětem ochrany rašeliniště s četnými vodními plochami, které tvoří stanoviště pro řadu vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Unikátní a velmi bohatá je především flóra řas v rašelinných tůňkách a mokřadech.“

Za tajgou Swamp dojdeme k dalšímu přístřešku, čímž jsme jsme se zároveň opět vrátili na břeh Máchova jezera. Projdeme se po jeho hrázi, která nás zavede do obce Staré Splavy s několika restauracemi. Za obcí narazíme na další turistický přístřešek a cestou dál se vrátíme do Třeskoprsk, v nichž navštívíme Muzeum Čtyřlístku (pozor, otevřeno jen čtvrtek – neděle, od 13.00 do 17.00 hodin), kde výlet zakončíme.

INTUITIVNÍ NAVIGACE

Ideální článek pro mě

Ideální výklad pro mě

 Ideální karta pro teď

PŘIJDE TI TO ZDE UŽITEČNÉ?

Kup si předplatné

Předplatné je dobrovolné, aby rozvíjelo naši štědrost.


Chceš dát věci do pohybu a vyladit si život?

Přihlas se do „Školy seberozvoje“

 Kup si „Tarot pro osobní rozvoj“ 

Najdi i ty zábavu a naplnění v rozvoji kvality svého života.

 

Tags

top