Podél Svratky (Anthropos, Pijava, Holedná)

13,9 km dlouhý okruh převážně rovinaté trasy od muzea Anthropos (s výborným bistrem) převážně přírodní stezkou podél řeky Svratky přes Jundrov, Komín až na kraj Bystrce. Tam se cesta stáčí Údolím oddechu do obory Holedná, s výběhem pro divoká prasata a daňky, kteří volně běhají a nechají se vděčně krmit (doslova vás obestoupí a zobou přímo z ruky). Oborou se pak i vrátíme zpět na start.

Délka: 13,9 km Terén: rovinatý Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — pavilon Anthropos — je dostupný tramvají, trolejbusem i autobusy (vystupuje se u bývalé brněnské vodárny v Pisárkách). Odtud se vyráží proti proudu řeky Svratky, přičemž většina cesty vede romantickou stezkou hned podél řeky. Projdeme kolem Jundrovského splavu, loděnic až ke známé restauraci Pijava s fajn letní zahrádkou, dále pokračujeme do Komína k lávce (u které je další fajn hospoda Turbína) a pořád dál kolem řeky, Káčat k ohništi s skále (možno posedět a opéct špekáčky) a pak pořád podél řeky k Údolí oddechu (tam jsou taky příjemné hospůdky).

Dostaneme se až do obory Holedná, která je atraktivní zvěří, která tam (až na divoká prasata) volně žije. Daňci se nechají krmit (třeba mrkví nebo jablky), divočáci jsou nejkrásnější na jaře, kdy zde pobíhá spousta pruhovaných mláďat. V oboře můžeme potkat i volně žijící muflony, ale tato trasa kolem míst, kde se obvykle vyskytují, nevede.

Oborou se dostaneme postupně zpět na místo srazu, čímž se příjemný, romantický a zajímavý okruh uzavře (možno oslavit kofolou v bistru Anthroposu).

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top