Těsnohlídkovo údolí (Obřany, Babice)

15,3 km dlouhý okruh je nadmíru bohatý na zajímavosti, které na něm potkáme. Začíná na Tomkově náměstí, odkud se napojíme na řeku Svitavu, podél jejíhož toku dojdeme do Obřan a dál až k železničnímu tunelu. Tam se vydáme do Těsnohlídkova údolí, kraje lišky Bystroušky až do Bílovic nad Svitavou. Tam se otočíme a vydáme se romantickou stezkou podél řeky zpátky směrem k Brnu.

Délka: 15,3 km Terén: převážně rovinatý Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — zastávka Tomkovo náměstí v Husovicích — je dostupná tramvají a trolejbusem. Zde se rychle u Husovického mostu napojíme na stezku vedoucí proti proudu řeky Svitavy, podél níž dojdeme k mostu Maloměřickému a dál kolem jezů a mostů do Obřan.

Od Obřanského mostu pokračujeme stezkou S. K. Neumanna z Brna ven, mineme zahradní železnici vybudovanou na pozemku jednoho z domů hned u cesty, venkovní posilovnu a restauraci Farma, vhodnou k občerstvení. Dojdeme až k železničnímu tunelu, kde přejdeme na druhý břeh Svitavy.

Zde se od řeky odkloníme do Těsnohlídkova údolí. Mineme zříceninu Obřanského hradu, projdeme kolem pomníku Rudolfa Těsnohlídka až ke studánce Stanislava Lolka a ještě kousek dál k Resslovu pomníku.

Odtud se vydáme Brněnskou podkovou ke kříži a turistickému odpočívadlu kousek od něj, ideálnímu na odpočinek a případnou svačinku. Podél Kuního potoka se vydáme z kopečka k Liduščinu památníku a dál, stále Brněnskou podkovou ke studánce Leoše Janáčka, o pár metrů dál narazíme na myslivnu Lišky Bystroušky, od níž je to už jen kousek k bílovické sokolovně, u níž stojí památník S. K. Neumanna.

Bílovice nad Svitavou nabízejí kromě sokolovny dalších několik cukráren a restaurací, stačí si vybrat. V Bílovicích se znovu napojíme na řeku Svitavu, ale nyní už po jejím proudu vyrazíme zpět směr Brno. Dojdeme tak z druhé strany k železničnímu tunelu, kde jsme předtím odbočili na druhý břeh řeky. Zde se můžeme rozhodnout, zda pokračovat po stejném břehu cestou, kterou už jsme šli opačným směrem, anebo přejdeme na druhý břeh a vrátíme se po něm.

Zvolíme-li druhou variantu neboli Naučnou stezku Hády a údolí Říčky, půjdeme sice po asfaltu (po stezce pro bruslaře a cyklisty, takže v létě dost frekventované), zato potkáme studánku Marcelku, kousek za ní Maloměřický lom a dojdeme do cíle — ke smyčce tramvaje v Obřanech. Výlet zde můžeme i oslavit v hospodě Na konečné.

INTUITIVNÍ NAVIGACE
Článek pro mě na teď
Výklad pro mě na teď

Tags

top