Nové Město – Žďár nad Sázavou (Sykovec, Medlov, Fryšava, Devět skal, Žákova hora, Velké Dářko)

40,6 km dlouhý okruh vede z Nového Města na Moravě kolem přírodního koupaliště k rybníku Sykovec, dále k Medlovskému rybníku, odkud pokračuje do obce Fryšava, pak nahoru pod vyhlídku Devět skal, na Žákovu horu a odtud k nádrži Velké Dářko do cílového Žďáru nad Sázavou.

Délka: 40,6 km Terén: mírně zvlněný Zobrazení, profil, export GPX: zde


ico-black-sStart této trasy — vlakové nádraží v Novém Městě na Moravě — je snadno dostupný vlakem, busem, případně autem s dobrou možností parkování přímo v místě startu. Z Nového Města se vydáme po zelené turistické značce nejprve k přírodnímu koupališti, v sezóně s otevřeným bufetem.

Zelená značka nás povede dál až k rybníku Sykovec, s kempem a možností se občerstvit (obvykle otevřeno i v zimě). Odtud se vydáme k nedaleko ležícímu Medlovskému rybníku, u něhož je celoročně otevřený hotel s restaurací, v létě je v provozu i cukrárna/bufet u pláže.

Od Medlova vyrazíme po žluté značce do obce Fryšava, která nabízí restauraci, která je poslední na trase dlouhou dobu (další až ve Škrdlovicích, resp. odskočíme-li si na Cikháj).

Z Fryšavy pokračujeme dál po žluté pod vyhlídku Devět skal. Vrcholek na trase neleží, ale můžeme na něj (máme-li chuť) vyjít už proto, že jde o nejvyšší místo Žďárských vrchů (836,4 m.n.n.) a druhé nejvyšší místo celé Vysočiny (o půl metru vyšší je jen vrchol Javořice 837 m.n.m. v Jihlavských vrších).

Od Devíti skal sejdeme po červené do údolí k Rumpoltovu rybníku, kde najdeme i dva turistické přístřešky, kde si můžeme odpočinout před výstupem na Žákovu horu. Od jejího vrcholu budeme pokračovat dál po červené značce nejprve k rozcestníku U snítku, za nímž je možnost z naší trasy odbočit do cca 0,5 km vzdálené obce Cikhájrestaurací Tisůvka v případě, že se nám hodí její služby, případně si poblíž můžeme najít i nocleh.

Budeme-li se ale držet naší původní trasy, dorazíme k vrcholu Tisůvka a odtud dále do obce Škrdlovice, která také nabízí několik restaurací.

Ze Škrdlovic stále po červené (po ní dojdeme až do cíle) přijdeme k vodní nádrži Velké Dářko, v sezóně využívané k rekreaci a koupání, odtud do obce Polnička (je zde restaurace) a dál do Pilského lesa, k vodní nádrži Pilská a konečně do cílového Žďáru nad Sázavou (vlakové nádraží).

  • Bivaky: vyrazíme-li už v pátek odpoledne, je šikovné dojít k rybníku Sykovec (cca 6,5 km); tam je jednak kemp s restaurací a umývárnou, ale i krásný les pro bivak.
    Restaurace: Nové Město, Sykovec kemp (v sezóně), Medlov hotel, Fryšava, Cikháj (mimo trasu), Škrdlovice, Velké Dářko, Žďár nad Sázavou
  • Houby: v sezóně (obvykle od září) je plná Vysočina hub; ani není potřeba chodit do lesa, stačí sbírat podél cest
INTUITIVNÍ NAVIGACE

Ideální článek pro mě

Ideální výklad pro mě

 Ideální karta pro teď

PŘIJDE TI TO ZDE UŽITEČNÉ?

Kup si předplatné

Předplatné je dobrovolné, aby rozvíjelo naši štědrost.


Chceš dát věci do pohybu a vyladit si život?

Přihlas se do „Školy seberozvoje“

 Kup si „Tarot pro osobní rozvoj“ 

Najdi i ty zábavu a naplnění v rozvoji kvality svého života.

 

Tags

top